Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu
 • Chyba při nahrávání kanálu

Levoruká Markéta ze Sokolova, která pokořila celý tenisový svět(1/2012)

 

vondrousova

 

Levoruká Markéta ze Sokolova, která pokořila celý tenisový svět
Jan Švéd 18. ledna 2012 14:00
V době vzestupu Petry Kvitové i Tomáše Berdycha tenis v České republice poutá stále větší pozornost. Třeba i mladičká Markéta Vondroušová ze Sokolova bude v budoucnu ikonou tenisu.
 

Těžko říct, kolik Češek může bez rozpaků prohlásit, že jsou ve svém sportu nejlepší na světě. Bezpochyby si to může troufnout Markéta Vondroušová. V prosinci totiž vyhrála Nike Junior Tour Masters, celosvětový šampionát tenistek do dvanácti let.

Na první pohled je Markéta, rodačka ze Sokolova a současná hráčka I. ČLTK Praha, zcela nenápadná. Nijak velká, nijak se přehnaně nemódí, nijak na kurtě nevýská. Na hlavu si narazí kšiltovku a jde zválcovat soupeřky.


Do Med Sanpiper na Floridu, kde turnaj probíhal, dorazilo čtyřiašedesát tenistek z celého světa. Přes Jihoafričanku, Argentinku, Srbku a Španělku se Markéta probojovala až do finále proti Rusce Nefedové. Tam poprvé ztratila set a dostala se do problémů. Druhou sadu ale zvládla 6:3 a rozhodoval supertiebreak. V něm Rusku vzaly křeče.

"Trošku simulovala. Chtěla natahovat zápas, rozhodit mě. Za stavu 5:5 se chytla za nohu, sedla si na zem a začala ječet. Rozhodčí ji napomínal," popisuje Markéta zápletku ze závěru zápasu.

Rusce to nebylo nic platné, vítězný pohár si domů odvezla Vondroušová. Před odletem ho pečlivě obalila molitanem a ještě zalepila tejpem, aby se mu nic nestalo. Na palubu si ho vzít nemohla, musel do zavazadlového prostoru s ostatními věcmi. Domů však přivezla torzo s utrženým podstavcem. "Už je v pořádku, děda ho slepil. A nechal si ho doma. Má ho na skříni."

Pročpak je nejcennější Markétina trofej na skříni? "Jinde už není místo, děda s babičkou bydlí s námi v baráku a my už máme celý dům plný mých pohárů," směje dvanáctiletá slečna.

Není divu, že na poháry už není místo. Tenis hraje od čtyř let a pořád vítězí. Její hra není založená na dělových úderech. Sází na neobyčejnou chytrost, jak co v danou chvíli zahrát, na rychlé nohy, dobrou techniku úderů i fakt, že je levoručka. A s nimi to mívají všichni těžké.

"Bekhend ven z kurtu," prozrazuje svůj nejúčinnější úder. Právě při něm se jako levačka dostává do výhodného úhlu.

Markétě jde každý sport, válela třeba ve fotbalu. Ten už nechala být, nyní je tenistkou a má vzor jako kdejaká slečna, Federera. "Je klidnej a hraje hezky. Četla jsem i jeho životopis."

Ani tenisovým snem se neliší od vrstevnic. "Vyhrát Wimbledon."Markéta Vondroušová

Ve dvanácti letech jeden z největších talentů v regionu.

Mladičká tenistka sbírá jeden úspěch za druhým, koncem roku 2011 ovládla mezinárodní turnaj na Floridě. Naposledy se zaskvěla v kategorii dorostenkyň v Praze, kde skolila i mnohem starší soupeřky.

Markéta Vondroušková trénuje v Sokolově pod vedením Jana Fuchse, střídavě i v pražském ČLTK. Její velkou výhodou je držení rakety v levé ruce, což protivníkům činí velké problémy.


Doma v Sokolově nosí jedničky ze základky, odpoledne trénuje u Jana Fuchse. Jednou týdně ji někdo z rodiny veze do Prahy, kde se o její růst starají hned tři trenéři: Magdalena Zemanová, Lubomír Štych a Pavel Zádrapa.

Všichni dohromady odvádějí dobrou práci, jinak by jméno Vondroušová nebylo tak vidět.

Na českých kurtech ve své kategorii všechny poráží. "S jedinou Denisou Cíchovou, mou kamarádkou, mám tři porážky a jedinou výhru. Hraje se mi na ni špatně, je totiž levačka."

Aspoň Markéta poznává, co zažívají ostatní, když proti nim stojí ona se svou zlatou levačkou.

 • Dewayne 17.11.2017 08:08
  Pyszne przepisy kulinarne my homepage ... zupa cebulowa: https://is.gd/3dvJR3

  Číst dále...

   
 • Samantha 15.11.2017 08:41
  I have checked your website and i have found some duplicate content, that's why you don't rank high in ...

  Číst dále...

   
 • Darin 31.10.2017 09:14
  Poker and trading possess laws that are similar. However, it does not signify that you are going ...

  Číst dále...

   
 • Joanna 23.10.2017 07:17
  I think your blog needs some fresh content. Writing manually takes a lot of time, but there is tool for ...

  Číst dále...

   
 • Jed 15.10.2017 14:39
  I have noticed you don't monetize your blog, don't waste your traffic, you can earn additional bucks ...

  Číst dále...