Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu
 • Chyba při nahrávání kanálu

20 let od útoku na Selešovou. Do Německa už nikdy poté nevkročila(5/2013)

Proti Bulharce Magdaleně Malejevové si počínala na kurtu 30. dubna 1993 suverénně. Za stavu 6:3 a 4:3 se během pauzy mezi dvěma hrami tehdy devatenáctiletá Selešová posadila na židli. V tu chvíli k ní přistoupil zezadu Günter Parche s nožem v ruce a píchl ji do zad. Čepel pronikla naštěstí jen dva centimetry hluboko.

Svět byl v šoku! Podobně brutální útok se nikdy předtím na tenisových kurtech neodehrál. Selenová měla štěstí, Parche jen těsně minul její páteř. Po fyzické stránce postupovala rehabilitace poměrně rychle. 

Americká tenistka Monica Selešová byla slavnostně uvedena do Síně slávy. Šestatřicetiletá rodačka z bývalé Jugoslávie předstoupila před publikum na travnatých kurtech v Newportu…

Horší rány zanechal zákeřný útok na psychice tenisové hvězdy. Turnaj přes tragickou událost pokračoval dál a celkové vítězství v něm brala Grafová, z čehož určitě měl duševně labilní Parche radost. Ten se nakonec ani nedostal do vězení, soudce mu dal pouze dvouletý podmíněný trest. Jeho obhájcům se podařilo prokázat, že na Selešovou zaútočil duševně zaostalý jedinec s úmyslem ji zranit a nikoliv zabít.


Selešová se pak zařekla, že už nikdy nevstoupí na německou půdu. „Nikdy tam dostatečně nepotrestali útok zezadu jako zločin. Tomu nerozumím,“ vysvětlila, proč se začala vyhýbat zemi, na kterou ji zůstane nepříjemná vzpomínka.

Pro Selešovou měl incident zásadní důsledky. Ačkoliv se dokázala vrátit zpátky po dvouleté pauze na kurty, už nikdy nebyla na kurtech tak suverénní. Z devíti grandslamových turnajů ve svojí sbírce vyhrála po nucené pauze už jen jeden. "Vidím svou kariéru ve dvou částech - před útokem a po něm," přiznala při uvedení do tenisové Síně slávy. Na okruhu WTA naposledy hrála v roce 2003, kariéru však oficiálně ukončila až před pěti lety.

Od té doby vydala svoji autobiografii, zúčastnila se v americké televizi taneční soutěže a věnovala se charitativním projektům.

Autoři: iSport.cz, pta

 • Dewayne 17.11.2017 08:08
  Pyszne przepisy kulinarne my homepage ... zupa cebulowa: https://is.gd/3dvJR3

  Číst dále...

   
 • Samantha 15.11.2017 08:41
  I have checked your website and i have found some duplicate content, that's why you don't rank high in ...

  Číst dále...

   
 • Darin 31.10.2017 09:14
  Poker and trading possess laws that are similar. However, it does not signify that you are going ...

  Číst dále...

   
 • Joanna 23.10.2017 07:17
  I think your blog needs some fresh content. Writing manually takes a lot of time, but there is tool for ...

  Číst dále...

   
 • Jed 15.10.2017 14:39
  I have noticed you don't monetize your blog, don't waste your traffic, you can earn additional bucks ...

  Číst dále...